Pytanie nurtujące wielu podatników to "Kiedy zrezygnować z estońskiego CIT?" Odpowiedź jest prosta - spółka może zrezygnować z estońskiego CITu z końcem każdego roku podatkowego. Nie ma możliwości zakończenia tej formy rozliczenia z podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego. Istotny jest natomiast moment, w którym trzeba złożyć zawiadomienie o rezygnacji.
Zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 1) ustawy o CIT podatnik traci prawo do opodatkowania ryczałtem (estońskim CITem) z końcem "roku podatkowego [...] w przypadku gdy podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem".
Jak wskazuje Krajowa Informacja Skarbowa w interpretacji indywidualnej z dnia 22 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.112.2022.1.BS: "co do zasady – estoński CIT wybiera się na okresy czteroletnie. Podatnik może również w dowolnym momencie zrezygnować z tej formy opodatkowania, na podstawie art. 28l ust. 1 pkt 1 ustawy CIT. Warunkiem jest jednak to, aby rezygnacja nastąpiła z końcem roku obrotowego (podatkowego). Nie jest dopuszczalna rezygnacja z ryczałtu w trakcie trwającego roku obrotowego (podatkowego)".
Informację o rezygnacji z rozliczenia w formie estońskiego CIT składa się do właściwego dla Spółki naczelnika urzędu skarbowego w deklaracji podatkowej CIT-8E za rok podatkowy, który ma być ostatnim rokiem opodatkowanym ryczałtem.
Jak podkreśliła Krajowa Informacja Skarbowa w interpretacji indywidualnej z dnia 2 sierpnia 2023 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.218.2023.3.BJ "rezygnacja z ryczałtu w trakcie opodatkowania estońskim CIT możliwa jest po złożeniu do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego zawiadomienia w urzędzie poprzez wypełnienie na formularzu właściwej pozycji w deklaracji CIT-8E. Należy zaznaczyć poz. 33 pkt 1 w części B3 formularza, czyli rezygnację podatnika z opodatkowania ryczałtem z końcem roku podatkowego, o którym mowa jest w poz. 4 i 5."
Należy jednak pamiętać o konsekwencjach rezygnacji z estońskiego CIT.
Zgodnie z art. 28l ust. 2 ustawy o CIT, w przypadku utraty prawa do opodatkowaniem ryczałtem podatnik może złożyć ponowne zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem (estońskim CITem) dopiero po upływie 3 lat podatkowych, jednak nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym podatnik utracił prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Podatnik przechodzący na CIT estoński zobowiązany jest do złożenia deklaracji z tytułu korekty wstępnej - na formularzu CIT-KW. Może się okazać, że w deklaracji takiej podatnik ustali podatek należny od dochodu stanowiącego różnicę między przychodami a kosztami. Jednak spółka nie jest z automatu zobowiązana do zapłaty tego podatku - obowiązek ten nie powstanie, jeśli spółka rozliczać będzie się w ramach CIT estońskiego przez przewidziany prawem czteroletni okres. Wówczas bowiem zobowiązanie do zapłaty podatku wygaśnie.
Jeśli jednak podatnik szybciej zrezygnuje z opodatkowania estońskim CITem - przed upływem 4 lat podatkowych - wówczas pojawi się obowiązek zapłaty podatku od dochodu wykazanego w korekcie wstępnej.
Rezygnacja z estońskiego CITu nie oznacza z automatu konieczności zapłaty podatku od zysku wypracowanego przez spółkę w trakcie stosowania estońskiego CITu. Podatnik będzie mógł dokonać zapłaty podatku dopiero po tym, jak rozdysponuje zysk.
Szczególnie, że zgodnie z art. 28h ust. 4 ustawy o CIT: W przypadku gdy podatnik po dniu poprzedzającym dzień rezygnacji z opodatkowania ryczałtem lub po dniu poprzedzającym dzień utraty prawa do tego opodatkowania dokona wypłaty zysku lub jego dystrybucji w jakiejkolwiek formie, w przypadku braku przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że dochód z tytułu zysku netto, osiągnięty w okresie opodatkowania ryczałtem jest rozdysponowany w ostatniej kolejności.
Warto tutaj zacytować fragment interpretacji indywidualnej z dnia 17 sierpnia 2023 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.366.2023.1.SG "Wobec powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 4, że po zakończeniu opodatkowania ryczałtem na skutek rezygnacji z tej formy opodatkowania lub utraty prawa do opodatkowania w ten sposób, Spółka nigdy nie będzie miała obowiązku zapłacenia podatku od zysków netto osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem, o ile po zakończeniu opodatkowania ryczałtem zyski te nie zostaną przeznaczone do dystrybucji w jakiejkolwiek formie, a Spółka nie zostanie postawiona w stan likwidacji albo upadłości, nie zostanie przejęta przez inny podmiot lub nie zaprzestanie prowadzenia działalności z jakiejkolwiek innej przyczyny, albo nie ograniczy znacznie zakresu tej działalności, należało uznać za prawidłowe." Potwierdził to także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 29 marca 2023 r., sygn. akt: III SA/Wa 2209/22.
Interesują Cię nasze treści? Chcesz dostawać powiadomienia?
Zapisz się do newslettera SMW Academy