Prawo - podatki - strategia

Struktura podatkowo-korporacyjna | Strategia podatkowa | Podatki | Prawo podatkowe |

Autor: dr Kamil Stolarski | 2024-01-05 16:27:47

Prawo podatkowe a struktura podatkowa w przedsiębiorstwie

Wybór struktury podatkowo-korporacyjnej powinien być wynikiem przeprowadzenia odpowiedniej analizy zarówno dla osób prawnych jak i osób fizycznych w ramach polskich przepisów. Oczywiście będzie ona się zmieniać, wraz ze zmianą przedsiębiorstwa, otoczenia biznesowego czy przepisów prawa i całego systemu podatkowego. Jest ona statycznym elementem strategii podatkowej, wspierającym realizację celów przedsiębiorcy. Co istotne, niejednokrotnie zasadne jest obranie struktury docelowej, przy jednoczesnym wdrożeniu rozwiązań tymczasowych, co ułatwia dalsze planowanie odpowiednich rozwiązań w zakresie przyjętych schematów podatkowych. 

 

Podatki. Struktura podatkowa i korporacyjna? Czyli aspekt podatkowy w strategii firmy 

Nazwa samej struktury nie jest przypadkowa. Stanowi ona bowiem jako formę decydującą zarówno o sposobie rozliczeń podatkowych, wielkości podatku, momentu jego zapłaty, jak i o tym jakie rozwiązania korporacyjne wybierzemy - spółkę, fundację, działalność gospodarczą, czy też fundację rodzinną. Decyzję o tym przedsiębiorca powinien podjąć nie tylko z uwagi na przyczyny ściśle podatkowe wynikające z przepisów podatkowych, ale i inne aspekty jak możliwość wdrożenia ulg podatkowych. 

 

Elementy struktury podatkowo-korporacyjnej w przepisach 

O wyborze struktury podatkowo-korporacyjnej wpływają różne elementy i instrumenty. Kluczowe z nich to sama struktura korporacyjna, określenie powiązań i transakcji między podmiotami powiązanymi, wybór formy opodatkowania CIT (estoński CIT lub klasyczne rozliczenie), sposób rozliczenia między wspólnikami, decyzja o wyborze struktury holdingowej, powołanie ASI (alternatywnej spółki inwestycyjnej), przyjęcie sposobu rozliczenia kadr, a także plany dotyczące sukcesji.

 

Wybór struktury podatkowo-korporacyjnej

Wybór konkretnej struktury - w tym docelowej, z przyjęciem rozwiązania docelowego - powinien być wynikiem dobrze przeprowadzonej analizy podatkowo-korporacyjnej. Warto ją przeprowadzić w jednym momencie, z uwzględnieniem wszystkich kluczowych czynników. Pozwoli to także na zbudowanie najbardziej dla nas optymalnej strategii biznesowego i wdrożenie konkretnych rozwiązań, które niejednokrotnie pozytywnie wpłyną na biznes i wysokość zobowiązań podatkowych.

 

Interesują Cię nasze treści? Chcesz dostawać powiadomienia?
Zapisz się do newslettera SMW Academy