Prawo - podatki - strategia

Ulga badawczo-rozwojowa (ulga b+r) dla przedsiębiorców w 2024 roku

Autor: dr Adam Weinert | 2024-01-05 15:36:12

Ulga b+r (badawczo-rozwojowa) dla przedsiębiorców

Wskazana ulga podatkowa (ulga na działalność badawczo-rozwojową) stanowi jeden z podstawowych instrumentów podatkowych, dzięki którym podatnik może zmniejszyć obciążenia fiskalne. Można ją zastosować wtedy, kiedy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o badania i rozwój. Podstawowym warunkiem jest, aby miał poniesione na działalność z tego tytułu konkretne koszty, tzw. koszty kwalifikowane.

 

Koszty kwalifikowane w ramach ulgi b+r dla przedsiębiorców

Należy podkreślić, że nie wszystkie koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową przez przedsiębiorcę będzie można rozliczyć w ramach ulgi B+R. Ustawa zarówno o podatków dochodowym od osób prawnych jaki o podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiednio określa katalog kosztów kwalifikowanych do zastosowania ulgi w ramach prac badawczo-rozwojowych.

Należą do nich w rozumieniu przepisów przykładowo wydatki poniesione na działalność takie jak koszty pracownicze, koszty nabycia materiałów i surowców, sprzętu specjalistycznego, koszty ekspertyz (niektórych, w tym tych o których mówi prawo o szkolnictwie wyższym i nauce), koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oraz opinii i usług doradczych, a więc są to środki trwałe oraz wartości niematerialne. Warto dodać, że należy wyodrębnić koszty działalności oddzielnie w podatkowej księdze przychodów. 

 

Na czym polega ulga w działalności b+r w nowym roku podatkowym

Ulga B+R pozwala na dodatkowe wrzucenie wskazanych kosztów kwalifikowanych w koszty uzyskania przychodów (KUP) - zazwyczaj o dodatkowe 100%. Znajduje to odzwierciedlenie w deklaracji podatkowej, jednoczenie nie wpływając na wartości kosztów wskazane na potrzeby sprawozdawczości finansowej.

W efekcie prowadzi to do obniżenia dochodu podatkowego, co oznacza zmniejszenie podatku. W przypadku startupów możliwe jest wręcz uzyskanie zwrotu gotówkowego od Państwa, w sytuacji, gdy w pierwszych latach działalności startup ponosi stratę.

 

Dla kogo i kiedy ulga na badania i rozwój? Jak skorzystać z ulgi na prace b+r?

Z ulgi B+R może skorzystać przedsiębiorca, który nie jest na estońskim CIT i realizuje działalność badawczo-rozwojową, niezależnie od wielkości zatrudnienia. Co istotne również, jeżeli w latach poprzednich przedsiębiorca nie zrealizował ulgi istnieje możliwość dochodzenia zwrotu nadpłaty podatków. Często okazuje się, że przedsiębiorcy nie mając świadomości tego jak funkcjonuje ulga B+R, płacą większe podatki niż powinni.

 

Od czego zacząć z ulgą badawczo-rozwojową w przedsiębiorstwie?

W pierwszej kolejności najlepiej od analizy podatkowo-korporacyjnej, aby ocenić, czy zastosowanie ulgi B+R to najlepsze rozwiązanie w ramach strategii podatkowej danej firmy. Pozwoli to też określić, czy przedsiębiorca może zastosować również inne ulgi podatkowe.

 

Jaki należy mieć plan rozwojowy na stosowanie ulgi podatkowej? 

Przy uzyskaniu ulgi na działalność b+r warto wdrożyć sprawdzone rozwiązania i odpowiednio zdefiniowane procesy prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Konieczne jest określenie wewnętrznych procedur dokumentacji i to nie tylko księgowej, wykorzystywanych w działalności b+r. Ważne jest też uzyskanie ze strony krajowej informacji skarbowej określonych interpretacji podatkowych, które pozwalają zabezpieczyć interes podmiotu na wypadek kontroli podatkowej weryfikującej status prac rozwojowych w firmie. Warto na koniec podkreślić, że niekoniecznie trzeba prowadzić od razu szerokie badania naukowe, współpracować z ośrodkami naukowymi czy mieć status centrum badawczo-rozwojowego. Wystarczą przemyślane działania rozwojowe, wiedza oraz wykorzystanie konkretnych rozwiązań i przestrzeganie zasady, które podlegają koszty odliczeniu, a nie tworzeniu nowych zastosowań.   

Warto zapoznać się również z innych ulgami podatkowymi, m.in. IP BOX, ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.

 

Interesują Cię nasze treści? Chcesz dostawać powiadomienia?
Zapisz się do newslettera SMW Academy