Nowy Ład wprowadzony 1 stycznia 2022 r. w wielu punktach na nowo zdefiniował podatki w Polsce. Stanowi też okazję do refleksji nad podejściem do tematu podatków w biznesie en bloc. Jest to bowiem ta szczególna dziedzina prawa, która w zasadzie przenika każdy aspekt prowadzenia przedsiębiorstwa. Począwszy od wyboru struktury podatkowo-korporacyjnej, przez planowanie transformacji biznesu, przejęcia i przekształcenia podmiotów gospodarczych, po realizację konkretnych transakcji. Myślenia o podatkach wymaga w zasadzie każdy ruch przedsiębiorcy.
Podejscie holistyczne
Dlatego do podatków trzeba podchodzić holistycznie. Z jednej strony planując jakiekolwiek działania prawne ich skutki podatkowe musimy po prostu uwzględnić. Z drugiej, podejmowanie działań wyłącznie z perspektywy obciążeń fiskalnych niejednokrotnie będzie prowadzić na manowce. Do tego dochodzą aspekty pozaprawne – w tym wszystkim czasem najważniejsze. Nasze – mam tutaj na myśli radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych i doradców prawnych – sugestie powinny uwzględniać przede wszystkim kwestie biznesowe. Wybór struktury podatkowo-korporacyjnej wiąże się oczywiście ze sposobem opodatkowania, ale też wpływa na zarządzanie ryzykiem, przepływ pieniądza (w tym jego dostępność), łatwość procesu sukcesji, otwartość na inwestorów, dostępność finansowania bankowego i możliwość wprowadzenia akcjonariatu pracowniczego i wiele innych aspektów ściśle biznesowych. Dla przykładu – łatwiej jest zrezygnować z procedury przekształcenia i pójść ścieżką postawienia nowej spółki oraz cesji praw i zobowiązań. Jednak nowy podmiot nie dostanie od razu kredytu obrotowego. Można zrezygnować z estońskiego CITu, aby oszczędzić kłopotów księgowej i patrzeć, jak konkurencja wykorzystuje tę formę opodatkowania jako czynnik zwiększający cashflow.
Perspektywa podatkowa
Do tego dochodzi świadomość granic dla zastosowania poszczególnych rozwiązań. Zarówno kierując się tylko perspektywą podatkową, jak i w ogóle o niej zapominając, ryzykujemy odpowiedzialnością karną. Na to nie możemy sobie pozwolić. Dlatego też praca z podatkami wymaga holistycznego podejścia, doświadczenia w wielu dziedzinach
i szerokiego spojrzenia na biznes.
Interesują Cię nasze treści? Chcesz dostawać powiadomienia?
Zapisz się do newslettera SMW Academy